Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och smidesarbeten inom industri- och byggsektorn samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 60 631 | 68 829 | 68 215 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 213 | 2 225 | 2 732 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 221 | 2 309 | 2 727 |
| Årets resultat (tkr) | -87 | 779 | 96 |
| Summa tillgångar (tkr) | 16 446 | 23 802 | 21 104 |
| Antal anställda | 34 | 35 | 38 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 60 631 | 68 829 | 68 215 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 213 | 2 225 | 2 732 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 221 | 2 309 | 2 727 |
| Årets resultat (tkr) | -87 | 779 | 96 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 411 | 1 512 | 1 951 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 15 035 | 22 290 | 19 153 |
| Tillgångar (tkr) | 16 446 | 23 802 | 21 104 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 064 | 6 151 | 5 372 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 611 | 2 758 | 2 915 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 10 | 67 | 125 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 761 | 14 826 | 12 692 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 16 446 | 23 802 | 21 104 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 34 | 35 | 38 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 783 | 1 967 | 1 795 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -2.0% | 3.2% | 4.0% |
| Soliditet | 48.3% | 34.2% | 35.4% |
| Kassalikviditet | 163.7% | 132.5% | 130.1% |
Stålsmeden Syd AB ingår i en koncern med 22 bolag. Moderbolag är Thage Anderssons i Tollarp AB och koncernmoderbolag är Thage i Tollarp AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och smidesarbeten inom industri- och byggsektorn samt därmed förenlig verksamhet.